Malnavas koledža turpina saņemt dāvanas simtgadē

Malnavas koledža turpina saņemt dāvanas simtgadē

Malnavas koledža simtgadē saņem nenovērtējamu dāvanu- grāmatu “Mirdzas Znotiņas atmiņas”. Grāmatā autore daļās ar atmiņām par savām dzīves gaitām no 1925.gada līdz 1960.gadam, pieminot arī mācības Malnavas lauksaimniecības vidusskolā, aprakstot latviešu tradīcijas un dzīvi aizvadītajā gadsimtā.

No tālās Otavas (Kanādā) pie mums atceļoja Rutas Znotiņas sūtījums- viņas mammas Mirdzas Znotiņas (dzim. Šīrones) “Atmiņas”. Mirdza Šīrone mācījās Malnavas lauksaimniecības vidusskolā (tagad- Malnavas koledža) Latvijai un tās iedzīvotajiem skarbā laikā, kad viena pēc otras mainījās varas un cilvēki centās izdzīvot šajos neprognozējamajos apstākļos- no 1940. līdz 1944.gadam.

M.Znotiņai nācās izturēt lielu konkursu, lai kļūtu par Malnavas audzēkni. 1940.gadā uz 80 iespējamām vietām skolā bija pieteikušies 400 kandidāti. Mācības sakās tik cerīgi. Diemžēl vēstures notikumi izmainīja un sagrāva daudzu Malnavas jauniešu un skolotāju dzīves. Augustā no direktora amata tika atbrīvots skolas dibinātājs un direktors Pēteris Sauleskalns. Jau rudenī nācās mācīties pēc Padomju Savienības likumiem un prasībām skolā, kuras teritorijā izvietojās Sarkanās armijas daļas. Jauniešus un skolotājus, kuri nespēja samierināties ar Latvijas brīvības zaudēšanu, arestēja, tiesāja, izsūtīja…Otrais mācību gads sākās ar vācu armijas ienākšanu Malnavā. Atkal- režīma maiņa, skolotāju trūkums, mācību laika saīsināšana, jo jānodod telpas militārām vajadzībām, vērtīgākā inventāra pārvietošana, mācības Kārsavas pilsētas ģimnāzijas telpās un dzīvošana tuvākās apkaimes ģimenēs. 1944.gadā skolas darbība tika pārcelta uz Pļaviņām. M. Znotiņa atceras meitenes, ar kuram kopā dzīvoja kārtējā režīma maiņas laikā. Daudzi audzēkņi pameta mācības, devās bēgļu gaitās. Arī Mirdzai 1944.gads bija pēdējais Latvijā. Taču Malnavas skola bija tik mīļa un iekritusi dziļi sirdī, ka trimdā līdzi meitene paņēma skolas foto un audzēknes apliecību.

Savās atmiņās M.Znotiņa atceras radu jaunekli Robertu Rubeni, Malnavas 12.izlaiduma (1937.g.) absolventu, vēlāk- Latvijas armijas leitnantu un kureliešu bataljona vadītāju. Par viņa patriotismu un cīņu pret okupācijas karaspēkiem Jānis Ūdris stāsta grāmatā “Leitnants Rubenis. Bruņinieks Roberts”.

Par Malnavas lauksaimniecības vidusskolu, direktoriem, skolotājiem, absolventiem, tradīcijām un notikumiem no 1921.- 1944.gadam varat lasīt arī atmiņu grāmatā “Mūsu Malnava”(2001.)

Izsakām dziļu pateicību Mirdzas Znotiņas ģimenei, kas rada iespēju padalīties ar skaisto Mirdzas Znotiņas stāstu un atmiņām! Malnavas koledža pievienos atsūtīto fotogrāfiju un materiālus skolas muzeja ekspozīcijai un grāmatu “Mirdzas Znotiņas atmiņas” iekļaus bibliotēkas krājumos.